Bibliotekspenge udbetales årligt til udvalgte forfattere, som har deres bøger stående på biblioteker rundt omkring i landet. Men hvor meget skal der egentlig til før man får en udbetaling? Hvor meget udbetales der maksimalt, og hvem lander i toppen eller i bunden af listen?

Top 20 af modtagere af bibliotekspenge i 2021

Herunder er top 20 forfattere, der fik bibliotekspenge for bøger på biblioteker i år 2020 udbetalt april 2021:

ForfatternavnBeregnet beløb for fysiske titlerAntal (fysiske) eksemplarerBeregnet beløb for e-titlerAntal e-anvendelserBeregnet beløb i alt
1Bjarne Reuter643.614133.64476.50323.366720.117
2Josefine Ottesen628.480192.50162.68917.825691.169
3Dennis Jürgensen536.96991.516116.65621.307653.625
4Lene Kaaberbøl621.21892.54230.63016.804651.848
5Kenneth Bøgh Andersen601.50185.77939.14930.324640.650
6Kim Fupz Aakeson600.480252.35538.64282.046639.122
7Bent Haller585.743154.84451.45511.968637.198
8Maria Helleberg488.51530.601139.72814.383628.243
9Jørn Jensen582.994486.14826.35543.250609.349
10Kim Langer566.845130.40831.16034.599598.005
11Lars-Henrik Olsen528.01991.76140.4516.418568.470
12Hanna Louisa Lützen532.26076.47310.6765.100542.936
13Sara Blædel514.35715.93727.88610.376542.243
14Jussi H. Olsen528.65911.3683.2695.062531.928
15Thorstein Thomsen502.393126.55623.6585.282526.050
16Jesper Wung-Sung515.01960.42010.2477.116525.266
17Elsebeth Egholm455.19512.19055.1955.092510.391
18Leif Davidsen393.84214.132112.71919.516506.561
19Anders Johansen477.92377.14628.27511.844506.197
20Hanne-Vibeke Holst469.04357.83932.8184.422501.861
Kilde: Kulturstyrelsen 2021, link >

Som tabellen ovenfor viser, så tog Bjarne Reuter atter førstepladsen på det største volumen af bøger og sider samt bibliotekspenge. Bjarne Reuter får altså udbetalt 720.117 kr. før skat. Hanne-Vibeke Holst indtager en 20’ende plads med en udbetaling på hele 501.861 kr. før skat for hendes bøger på bibliotekerne.

Overblik og statistik – bibliotekspenge 2021

Herunder er en statistik for alle udbetalingerne, som jeg har regnet ud fra de rådata, som man kan downloade fra styrelsen. Herunder præsenteres middelværdi, median, standardafvigelse samt maksimal udbetaling, minimums udbetalingen og antallet af forfattere, som modtager bibliotekspenge i år 2021.

Overblik  
Middelværdi17.738kr
Median5.412kr
Standarafvigelse45.506kr
Maksimum720.117kr
Minimum1.784kr
Antal10.313Forfattere
Rådata er fra: Kulturstyrelsen 2021, link >> Beregninger af Michael René

Gennemsnittet for antal kroner udbetalt ligger på 17.738 kr., men bemærk at mediantallet ligger væsentligt under gennemsnittet på 5.412 kr. Det betyder, at den største del af forfatterne får udbetalt meget få penge mens en række af de store forfattere får tildelt de fleste midler. Det betyder konkret af halvdelen af alle 10.313 forfattere på listen får udbetalt 5.412 kr. og op til 720.117 kr. før skat. Mens den anden halvdel af forfatterne får tildelt 5.412 kr. og ned til 1.784 kr. før skat i bibliotekspenge.

Bund 10 af modtagere af bibliotekspenge i 2021

Herunder er de 10 lavest betalte forfattere, som fik bibliotekspenge for bøger på biblioteker i år 2020 udbetalt april 2021:

ForfatternavnBeregnet beløb for fysiske titlerAntal (fysiske) eksemplarerBeregnet beløb for e-titlerAntal e-anvendelserBeregnet beløb i alt
….
10304Nanna Heggelund Christensen1279,6168819,24442098,85
10305Kasper Ralsted Jensen1490,352597,8392088,09
10306Agnete Klæsøe Lund Andersen1247,0735833,06312080,13
10307Louise Maria Søderlind Kjølsen1277,77150784,2411072062,02
10308Nikita Klæstrup1277,77150784,2411072062,02
10309Dorte Bredgaard1050,3664968,824102019,18
10310Stig Seberg248,73641749,5926151998,32
10311Mandi Ragnhild Anker Erlandsen941,1766974,241261915,42
10312Jan Bartram429,74251371,091991800,84
10313Lone Kindberg528,96141255,43521784,39
Kilde: Kulturstyrelsen 2021, link >

Her i bunden kan vi se bl.a. “kendis” kvinden “Nikita Klæstrup”, som kravler ned mod bunden af listen, men ja hendes sidste bog var også helt tilbage fra år 2017. I bunden af listen, der ligger Lone Kindberg, som ved en hurtig søgning på saxo.com har 1 bog repræsenteret udgivet i år 2002. Teknisk udskifter bibliotekerne bøgerne og fjerner dem fra hylderne for at få plads til nye bøger, så hvis man vil fastholde sine bibliotekspenge som en ekstra lille indtægt, så skal man blive ved med at skrive bøger.

Vi er det liv vi lever af Svend Brinkmann

Vi har omtalt denne bog, som er Svend Brinkmanns bog fra 2021.

Klik og læs mere om bogen her >>

Hvor meget tjener en forfatter egentlig på sine bøger?

En forfatter tjener typisk 10% af forlagets salgspris vel at mærke, når momsen er trukket fra. Dvs. at en salgspris på 100 kr. typisk giver forfatteren 8 kr. i udbetaling før skat, så man får nedrundet udbetalt cirka 4 kr. pr. bog til en pris på 100 kr. Resten tildeles forlaget, moms og skat.

Der findes endvidere forlag, som opkræver en kontant betaling for at klargøre, trykke og dele din bog/titel på forskellige bogportaler, og så bliver en bogudgivelse hurtigt til en ren udgift både tidsmæssigt og økonomisk. Eksempelvis kan man betale enten 10.000 kr. eller 15.000 kr. betinget af om man har en sponsor eller betaler selv hos forlaget mellemgaard for at få trykt 1000 stk. bøger, dertil får man så 20% i stedet for de 10% af salgsprisen ex. moms., og så deler forlaget titlen på en lang række bogportaler, men så skal manus også afleveres opsat og klar til tryk. Vi vil altid anbefale, at man undersøger sagen nøje inden, man indgår et samarbejde med et forlag om en udgivelse.

Copydan og bibliotekspenge (biblioteksafgift)

Der er dog også lidt penge at tjene på fotokopier af ens bøger allokeret på skoler og uddannelsesinstitutioner. Copydan laver årlige randomiserede stikprøvekontroller på tilfældige skoler landets rundt og udbetaler lidt ekstra håndøre for ens forfatterrettigheder, når en skole vælger ikke at købe bogen, men blot kopiere din bog. Dertil kan man efter en del udgivelser eller efter lidt held komme op over grænsen for udbetaling af biblioteksafgift hos Slots- og kulturstyrelsen, som udbetaler bibliotekspenge årligt. Der er kun knapt 10.000 danske forfattere, som når over grænsen og får en udbetaling af biblioteksafgift. I 2021 var der 10.313 forfattere, der nåede op over grænsen, som anvist i tabellen i afsnittet ovenfor.

  • Bibliotekspenge regnes efter en meget simpel model, hvor man multiplicerer “antal eksemplarer af bøger på danske biblioteker” med “antal sider” ganget “en fastsat faktor fra styrelsen”. Når tallet rundet den nedre grænsen for en godkendt udbetaling, så udbetales dit tilgodehavende på din nemkonto.

Gå glip af Svend Brinkmann

Bog nr. 3. i serien fra Svend Brinkmann hedder “Gå glip”

Klik og læs mere om bog nr. 3 fra 2017 her >>

Hvorfor gik 10 år før jeg fik min første udbetaling af bibliotekspenge?

Som forfatter indser man meget hurtigt, at der ikke er det store at tjene på at skrive bøger – medmindre man rammer bestselleren. Skal man have en bestseller, så skal man i stald hos de store forlag, som kan rulle hele markedsføringsmaskinen ud og få markedsført bogen til perfektion samt distribueret bogen effektivt. Men det er svært at få solgt sin idé til de store forlag, de kræver næsten alle ubetinget, at forfatteren er et “kendt” navn i medierne før de vil tage din titel ind og udgive. Men når det er sagt, så kan man gøre meget selv, og ja en sjælden gang lykkes det heldigvis for såkaldte ukendte at ramme en bestseller selv.

Personligt startede jeg selv med at skrive fagbøger tilbage i år 2010, og siden er det også blevet til et par forbrugerbøger. Jeg startede, da jeg syntes, at der manglede en specifik lærebog i mit fagfelt. Efter første bog, så blev det hurtigt til en ekstra bog og en til. Jeg har fra år 2010 og frem til i dag (apr. 2021) udgivet 6 titler i 13 udgaver som både ebøger, ibøger, fysiske bøger samt forskellige udgaver, og jeg nyder at skrive og ikke mindst at læse bøger. Jeg lever fint med, at der kun er tale om håndøre og penge til en flaske vin i ny og næ. Det vigtigste er, at god viden kommer ud til læserne. Det er så motiverende. Klik og se alle titlerne på Michael Renés bøger samlet her >>

Stå fast af Svend Brinkmann

Vi har også omtalt denne bog, som er Svend Brinkmanns bog fra 2014.

Klik og læs mere om bogen her >>

Ståsteder af Svend Brinkmann

Ståsteder er bog nr. 2 i serien af bøger fra Svend Brinkmann fra år 2016.

Klik og læs mere om denne bog i vores omtale her >>

FAQ: Hvor mange får biblioteksafgift? Hvem får flest penge?

👉 Hvor mange og hvor meget får top 20 i bibliotekspenge i 2021?

I 2021 bliver der udbetalt bibliotekspenge til 10.313 forfattere. Den gennemsnitlige udbetaling til en forfatter ligger på 17.738 kr. Medianen af udbetalte bibliotekspenge ligger nede på 5.412 kr. Det betyder at halvdelen af forfatterne får 5.412 kr. og derunder eller modsat derover. Samlet set er der kun bibliotekspenge til 10.313 forfattere – resten får ikke en krone.

👉 Hvad får den bedst og dårligst betalte forfatter i biblioteksafgift i år 2021?

Den bedst betalte forfatter i 2021 set ud fra udbetalte bibliotekspenge er børnebogsforfatteren Bjarne Reuter, som får hele 720.117 kr. udbetalt i biblioteksafgift før skat. I bunden ligger forfatterinden Lone Kindberg som får 1.784 kr. før skat. I bundens top 10 ligger også forfatterinde Nikita Klædstrup.